Programy → EXPEDIČNÍ KAMERA

Film: EXPEDIČNÍ KAMERA

16. března 2013
film - EXPEDIČNÍ KAMERA

EXPEDIČNÍ KAMERA

festival outdoorových filmů

Největší cestovatelská a outdoorová akce v České republice, filmový festival Expediční kamera proběhne v únoru a březnu (6. 2. – 31. 3. 2013) ve více než 150 městech. Tento unikátní projekt Vám přinese sedm nejlepších filmů sezóny z celého světa. Čeká vás nabitý večer plný dobrodružství, napětí, úžasných záběrů i výkonů.

Hostem festivalu bude Jakub Šedivý "Kajman". Současná světová špička ve sjíždění extrémní divoké vody v kajaku vám přiblíží tento dobrodružný sport ve své přednášce
Navíc je to jedna z hlavních postav ústředního filmu festivalu "Halo effect".

V tombole návštěvníci budou soutěžit o pěkné ceny věnované šéfredaktorem časopisu lidé&HORY: 1x celoroční předplatné lidé&HORY, 3x čtyřdenní permanentka na festival alpinismu, 3x průvodce Alpentour.

Program:
15.00 hod. zahájení
15.10 hod. Halo effect
přednáška Jakuba Šedivého (Kajmana)
17.00 – 17.30 hod. přestávka
17.30 hod. V kůži vlka po stopách Džingischána (2)
Siberut
Foli (Rytmus)
19.30 – 20.00 hod. tombola, přestávka
20.00 hod. Cesty domů
Zabijácká krása
Sandstone (Pískaři)
Příběhy tatranských štítů (bonus)

Zabijácká krása
Dva špičkoví paraglidisté, Juraj Kleja a Dalibor Carbol, se pokouší o něco, co ještě nikdo nedokázal: doletět do základního tábora druhé nejvyšší hory světa, K2. Cestou musí překonat přes 5000 metrů vysoké hřebeny, zvládat nečekané vzdušné podmínky v úzkých údolích pákistánského Karákoramu a uletět více než 200 kilometrů.
Během dobrodružného přeletu je čeká nejedno překvapení, zrádné vzdušné víry dokonce oba paraglidisty na dlouhou chvíli odtrhnou od sebe.
Kolik dní let potrvá? Povede se?
Dalibor Carbol v rámci svého projektu FLY 7000 podniká již několik let pravidelně expedice do nejvyšších pohoří světa, kde se věnuje volnému létání a extrémním přeletům. Kromě letu do základního tábora pod K2 to byly například expedice k Chan Tengri a do dalších míst v Tian Šanu v Kyrgyzstánu (2001, 2003, 2006, 2012) , 10-ti denní přelet indického Himachal Pradeshe bez pozemní podpory, bez vysílaček, bez GPS, bez kompasu, bez hodinek a bez kamery (2002) nebo bivakové létání v Andách (2007).
Režie: Rasťo Hatiar, produkce: Ceper Film, s.r.o., 18 minut

V kůži vlka po stopách Džingischána (2)
Jeden z divácky nejúspěšnějších filmů minulých ročníků Expediční kamery má své pokračování.
Australský dobrodruh Tim Cope putuje sám na koňském hřbetu mnoho měsíců z Mongolska přes Střední Asii až do Evropy. Překonává stepi, pouště i hory a jde stejnou cestou, jakou kdysi prošly bojovné hordy největšího dobyvatele všech dob, Džingischána. Dodnes je to nádherná krajina, kterou obývají drsní, ale často také velmi pohostinní lidé. Mnozí z nich žijí stále kočovným způsobem života, kdy jsou jim koně a velbloudi nezbytným pomocníkem pro přežití.
Film byl oceněn na řadě zahraničních festivalů. První část získala cenu diváka také na Expediční kameře 2012. Proto jsme rádi, že můžeme přinést pokračování, které začíná v Kazachstánu, odkud cesta pokračuje dále na západ ...
Austrálie, režie: Tim Cope, Produkce: Richard Dennison, Tim Cope, délka: 44 minut.
Ocenění: MHFF - Nejlepší cestopisný film

Siberut
Dobrodružný cestopis z výpravy tří cestovatelů na ostrov mentawajských kouzelníků ležící v daleké Indonésii nedaleko Sumatry.
Rovníková močálová džungle, magické rituály, obětování zvířat, pijavice, malárie… to je svět, který existuje i v naší uspěchané době a kde lze zažít ještě špetku opravdového dobrodružství tak, jak ho známe ze starých knížek. Nahlédněte pod roušku tajemna do země, kde na vás pestrost a zajímavosti číhají na každém kroku…
Siberut je ostrov v západní části Indonésie, největší ze skupiny Mentavajských ostrovů. Má rozlohu 4030 km2 a okolo třiceti tisíc obyvatel, z nichž 90 % tvoří domorodí Mentavajci. Západní polovina ostrova byla v roce 2003 vyhlášena národním parkem. Zachovaná příroda a svérázní obyvatelé, kteří ještě v druhé polovině dvacátého století praktikovali kanibalismus, lákají na Siberut množství dobrodruhů
Režie a produkce: Miroslav Haluza, ČR; délka: 24 minut
Ocenění: MFOF 2012 - Nejlepší cestopisný film

Sandstone (Pískaři)
Od prvního vylezení na Krále v Adršpachu uplynula dlouhá doba. V Adršpachu, Teplických skalách, na Ostaši a v Broumovských stěnách mezi tím vznikly tisícovky lezeckých cest. A nové stále vznikají. Každá má svůj příběh, každá je něčím ojedinělá.
Dokumentární film SANDSTONE představuje unikátní lezeckou oblast na severovýchodu Čech, která si i přes nové trendy v lezení zachovává své tradiční hodnoty. Autoři filmu vybrali zásadní cesty jednotlivých dekád, které představí současní lezci Jitka a Luboš Mázlovi, Dušan Stoupa Janák a bratři Stráníkovi. Filmem provází legendy místních skal, Bohumil Sýkora a Tomáš Čada. Oba se nesmazatelně zapsali do historie pískovcového lezení.
Film připomíná mezinárodní lezecké komunitě, co je to místní „písek“: jedinečnost lokality, pravidla a zvyklosti, které jsou spojeny s lezením na Broumovsku.
Pod názvem "Pískaři" získal film ocenění "Nejlepší dokument" a "Cena diváků" na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují.
Později byl film přejmenován na SANDSTONE.
Česká republika, režie: Petr Kašpar, produkce: Twin Star Film, 40 minut
Ocenění: MHFF 2012 - Nejlepší dokumentární film a Cena diváka

Halo Effect
Haló efekt (Halo Effect) je nový dobrodružný kajakářský film bratrů Fisherových. Nejlepší kajakáři světa, včetně našeho Jakuba "Kajmana" Šedivého, podnikají dvouměsíční cestu do skandinávských kajakářských mekk v Norsku a na Islandu.
Kolem arktického polárního kruhu hledají nejen divoké peřeje a vodopády, které nikdy nebyly sjety, ale také nádherné nevšední momenty, kdy všechno jde perfektně a podle plánu. Jenže někdy stačí mrknutí oka a situace se změní o 180 stupňů.
Nevyhnutelné okolnosti spojené s dosažením hlavního vytyčeného cíle jsou to, co se nazývá „halo effect“.
Island, Norsko, produkce: Red Bull Media House a Fish Munga, 47 minut
Účinkují: Steve Fisher, Rush Sturges, Ben Brown, Shane Raw, Jakub Šedivý a Martin Vollen
Ocenění: Vítěz 'Best Adventure Film' na X-Dance 2012 festivalu a 'Best in show na 2011 Paddling Film Festival


Foli (rytmus)
Západní Afrika je kolébkou mnoha hudebních stylů a tamní hudebníci jsou proslulí na celém světě. Pro kmen Malinke to platí obzvlášť.
Hudba, rytmus, tanec a bubnování jsou zde součástí každodenního života a prostupují životem místních lidí doslova od narození až do hrobu.
Vychutnejte si neobyčejné propojení obrazu a zvuku, které nasytí vaše smysly.Zaposlouchejte se do rytmu, v místním jazyce: foli.
Kmen Malinke, jehož tři miliony příslušníků žijí v dnešní Guinei, Mali, Burkině Faso, Senegalu a dalších okolních zemích, má dlouhou historii. Ta se po staletí předávala dalším pokolením pomocí hudby a potulných "bardů". Malinke jsou také vyhlášení bubeníci. Jejich nejčastějším nástrojem je buben Djembe. Hra na něj se zdá jednoduchá, ale špičkoví bubeníci, trénovaní od útlého dětství, dokáží zahrát složité polyrytmy. Djembe se používá v běžném životě a důležitou roli hraje zvláště během obřadů a slavností konaných při významných životních událostech.
Režie a produkce: Mr. Thomas Roebers & Mr. Floris  Leeuwenberg, Holandsko, 11 minut


Cesta domů
Skot Danny MacAskill (zvaný taky Danny MegaSkill) je jeden z nejlepších freestyle trialistů světa. Film Cesta domů je o krásách a bikových terénech jeho domovského ostrova Skye a městečka Dunvegan, kam se po mnoha letech vrací se svým kolem, ale také celého Skotska. Film se natáčel na hradě v Edinburghu, u válečných bunkrů na ostrově Inchgarvie nebo u vodní elektrárny ve Skotské vysočině.
Vizuálně propracovaný snímek plný úžasných míst, kde Danny na svém kole předvádí dechberoucí umění. Kreativita je Dannyho nejlepším parťákem a fyzikální zákony popírá každým kouskem, který s kolem předvádí.
Velká Británie, režie: Dave Sowerby, produkce: Red Bull ČR, Milan Formánek, 8 minut
Ocenění: MHFF 2012 - Zvláštní cena za neuvěřitelné artistické výkony na kole a výborný humor na cestě domů.

Príbehy tatranských štítov - BONUS
Vysoké Tatry, symbol Slovenska – úkryt a útočiště pro všechny, kteří hledají klid a úlevu pro svojí duši... Jejich neopakovatelná atmosféra a vznešenost postaletí lákají celé lidstvo. Ten, kdo vstupuje na jejich teritorium, by měl přicházet v pokoře a s úctou. Je to zvláštní území, které netoleruje přetvářku ani pýchu. Pokud je chcete pokořit, ukážou vám jen kamennou tvář. Pokud byste je ale s pokorou chtěli poznat, odhalí vám kousek svého pradávného tajemnství... Na pozadí krásné přírody vám dokument otvírá bránu a vy máte možnost zúčastnit se výstupů na nejkrásnější tatranské štíty.

scénář a režie: Pavol Barabáš, kamera: Pavol Barabáš, Rasťo Hatiar, Martin Jurza producent: STV, K2 studio, 54 min., 2011 Kde: kino Nová Paka
Pořadatel: MKS Nová Paka
Expediční kamera




© 2007 MKS Nová Paka, Městské kino Nová Paka | Kulturní portál Nové Paky a okolí | Prohlášení o přístupnosti | Vypnout CSS
web design: IdeFixx, engine: Celistvost.info