Programy → IVA TRHOŇOVÁ: DOKUD PEČU, ŽIJU

Přednáška: IVA TRHOŇOVÁ: DOKUD PEČU, ŽIJU

21. září 2023 od 1800 do 1930
prednaska - IVA TRHOŇOVÁ: DOKUD PEČU, ŽIJU

IVA TRHOŇOVÁ: DOKUD PEČU, ŽIJU

Ivu Trhoňovou znáte z ČT 13. komnata a z kuchařek o pečení

Iva Trhoňová: „Dokud peču, žiju!“
Říká o sobě velmi silná a statečná žena a dodává: „Jsem pekařka srdcem, autorka knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem, Kouzlo domácí pekárny.“ Navíc ještě pracuje jako redaktorka Top receptů, internetového webu. Vydávají však nejlepší recepty v knižní podobě. Jsou to knihy: Naše moučníky, Naše kuchařka a Naše chalupářská kuchařka, kterou si Iva Trhoňová pochvaluje jako nejlepší.
Proč si myslím, že je autorka tolika receptů a knih statečná a silná žena? Narodila se jako zdravé dítě, ale v patnácti letech začala slábnout. Po mnoha vyšetřeních u ní lékaři zjistili myopatii. Nemoc, při které postupně slábne kosterní svalstvo. A přesto to paní Iva nevzdala, a šla do života naplno!
Paní Iva se vdala, narodil se jí syn. Protože museli vyžít z jednoho platu, začala péct a postupně i vymýšlet nové recepty. Velikou oporou jí je manžel, teď už také dospělý syn a snacha. Pomáhají ji péct a žít. Určitě se před setkáním s ní podívejte na 13. komnatu Ivy Trhoňové v archívu pořadů České televize.
Knihy Ivy Trhoňové mají velmi jasně vysvětlené postupy. Kuchařka o pečení RUCE V MOUCE se věnuje domácímu pečivu s kváskem i droždím. I pouhý začátečník se podle ní naučí pěstovat kvásek a zadělat na chleba a upéct rohlíky z bílé nebo černé mouky, grahámky, anebo chlebové zelné placky. V knize UPEČENO S LÁSKOU najdeme recepty na kváskové pečivo např. chleba pro začátečníky, pečení v remosce a další recepty z kvásku. KOUZLO DOMÁCÍ PEKÁRNY obsahuje recepty na slané i sladké pečení a v úvodu jsou rady, jak si vybrat tu správnou domácí pekárnu. VYPEČENÝ DIÁŘ Ivy Trhoňové vás provede celým rokem a můžete se k němu stále vracet, jelikož nemá letopočet. HRÁTKY S TĚSTEM – drožďové pečivo snadno, rychle a dokonale.
Onemocnění Ivy Trhoňové je v současné době ve fázi, kdy se může pohybovat pouze na vozíku. Žije s rodinou u Kyjova a ráda se setkává s lidmi, a proto i přes své onemocnění je ochotná přijet do Nové Paky. „Jestli nikdo nepřijde, tak už nikam nepojedu!“ řekla mi do telefonu. Myslím, že je to výzva pro všechny pekařky a pekaře, ať pokročilé, začátečníky nebo i ty, kteří by se s ní chtěli setkat. Zapište si čtvrtek 21. září 2023 od 16 hodin v kulturní části kláštera v Nové Pace (kde je vše bezbariérové).
A protože paní Iva pojede do Nové Paky několik hodin, už nezvládne nic napéct, proto vyhlašujeme SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ KVÁSKOVÉ NEBO DROŽĎOVÉ PEČIVO . Upečené kváskové pečivo (chleba, anebo cokoliv jiného) přineste na setkání. Náš host vybere výherce. Odměnou bude její kniha (anebo dárkový knižní poukaz v hodnotě knihy). Pro soutěžícího bude jeho vlastní pekařský výrobek vstupenkou. Těšíme se na setkání s vámi a prosíme, o předání pozvánky a výzvy k soutěži vašim přátelům a známým.
Vstupné: 50
Kde: Sál KC v kulturní části Kláštera v Nové Pace
Pořadatel: Naše knihkupectví
© 2007 MKS Nová Paka, Městské kino Nová Paka | Kulturní portál Nové Paky a okolí | Prohlášení o přístupnosti | Vypnout CSS
web design: IdeFixx, engine: Celistvost.info